gothic egy zenei stílus, amelynek egyik legfontosabb gyökere az eredeti punk zene, illetve a glam rocknak is van némi befolyása rá. Azt viszont, amit manapság gothicnak neveznek, a népzene (folk), a „komoly” zene és a heavy metál is nagyon befolyásolták.
A (mai) gothic szóval több gyökerekből ered és különféle stílusokat képvisel. Van
- (old school) gothic (rock) (Bauhaus, Siouxsie & The Banshees)
- batcave (habár inkább az eredeti gothic-nak egy biztos formája, mint egy igazi saját stílus, amely az angol „Batcave” nevü klub-ban alakult ki...)
- new wave (Joy Division)
- dark wave
- death rock
- gothic metal (Paradise Lost, Crematory)
- neofolk / darkfolk / apokalyptic folk (Death In June, Cawatana)
- dark ambient
- neo-classic
- military ambient (Atomtrakt, Krepulec)
- dark (synthie) pop
- electro (L'Ame Immortelle, Hocico)
- industrial (Whitehouse, Winterkälte)
- dark industrial
- military industrial
- noise
- dark noise
- ritual
- medieval (Corvus Corax, Helium Vola).
Azon kívül léteznek együttesek a gothic-nevű irányzatban, amelyeknek nincsen pontos megfelelés vagy több kategoriába paszolnak: Elend, Cold Fusion, Vinterriket, Irritum, Desolation Zone, Mein Tag Mit Eva, Kult, Musik & Intonation, MZ 412, Infamis, Kraina Mroku, Moon Far Away stb.
Persze sok fent említett stílus nem származik a gothic-ból vagy eredetileg nincs is semmi kapcsolata hozzá: az industrial, a metal és a noise-nak például eredetileg egész más gyökerei vannak és magukban zárt stílusokat képviseltek. Ma viszont nem ritkán vonatkoznak a gothic-ra, a gothic peddig másrészt rájuk.
Ismert magyar együttesek: Scivias, Cawatana, Árnyak, Öröm, Black Leaves, Our God Weeps, Lautrec, The Moon, Drugzone, Elevenhold, Inner Sea, Actus.
Ismert gothic fesztiválok: WGT (Wave Gotik Treffen, Németország), Unicornis fesztivál (Magyarország), Castle Party (Lengyelország), Gothica fesztivál (Magyarország). |